Charakterystyka Nihon Jujutsu (Jujitsu Japońskiego)

Jujutsu(fonetycznie Jujitsu) ma niezwykle bogatą historię naturalnym jest więc, iż inne sztuki walki czerpały z jego dziedzictwa. Warto by w tym miejscu choćby wspomnieć o takich, jak: judo (czyli łagodna droga) i aikido (droga umysłu i ducha). Owe sztuki łączą bezpośrednie związki z Jujutsu. Również wiele stylów karate, a szczególnie Kempo, może w arsenale swoich technik wyróżnić wiele pochodzących wprost z Jujutsu. W związku z tym Jujutsu można uznawać w kategoriach „prasztuki” sztuki z której rozwinęły się inne sztuki, sporty oraz systemy walki. Jujutsu jest nie tylko prasztuką, jest także kombinacją wielu popularniejszych współcześnie sztuk walki. Obserwując techniki wykonywane przez praktyka Jujutsu można dostrzec elementy poszczególnych stylów. Można również, przy tej okazji zobaczyć w jaki sposób, wiele pojedynczych ruchów, właściwie połączonych, tworzy skuteczny system samoobrony. Jujutsu składa się z kombinacji technik, które zostały podzielone pomiędzy różne sztuki: rzuty i dźwignie to domena judo, uderzenia i kopnięcia – karate, wykorzystywanie siły i impetu przeciwnika to podstawa aikido. W Nihon Jujutsu występuje około 50 podstawowych technik jednak tym, co czyni tę sztukę wyjątkową, to kombinacje i warianty tych właśnie technik. Z pozoru 50 podstawowych technik może przerodzić się w niemal nieskończoną ilość kombinacji technik. Opanowanie Jujutsu polega zatem na przyswojeniu: rzutów, obaleń, dźwigni, duszeń, ciosów i ucisków w miejsca wrażliwe na ciele, padów i przewrotów, uników, bloków, postaw, kroków, poruszania się, obrotów ciała itp.
Jujutsu nie jest popisem siły mięśni. W rzeczywistości nie odgrywa ona najważniejszej roli. Sztuka ta kładzie nacisk na zachowaniu równowagi, umiejętności założenia dźwigni i utrzymaniu odpowiedniej szybkości zwiększającej skuteczność ruchów. Dopiero potem wykorzystuje się siłę, by zyskać przewagę. W dziele pt. „Bushido – Dusza Japonii” Inazo Nitobe trafnie zauważa, że „przez Jujutsu należy rozumieć zastosowanie wiadomości anatomicznych do celów ataku i obrony. Jujutsu rożni się od zapasów o tyle, że nie polega na sile muskułów, a od innych sposobów walki tym, że nie posługuje się żadna bronią”. Celem sztuki nie jest śmierć wroga, ale unieszkodliwienie go, znieczulenie, czasowa niezdolność do walki. W technikach Jujutsu dąży się do wyeliminowania znaczenia wagi, wzrostu, sylwetki i zasięgu ramion przeciwnika, dzięki temu trening jest odpowiedni również dla dzieci i kobiet.

Współczesne Jujutsu nieprzerwanie się rozwija. Kierunki jego rozwoju można podzielić na cztery podstawowe nurty:

  1. Systemy utylitarne tworzone na zapotrzebowanie specyficznych grup i organizacji społecznych, głównie sił zbrojnych, służb porządkowych – policji oraz ochrony osób i mienia;
  2. Systemy będące kontynuacją tradycji, unowocześniane z myślą o zwiększeniu stopnia ich „doskonałości” lub przystosowywane do wymagań nowoczesnej dyscypliny sportowej;
  3. Podsystemy wywodzące się ze znanych wielkich stylów, a mające spełnić szczególne zadania – na przykład umożliwić naukę samoobrony kobietom, czy też stać się zasadą zajęć wychowania fizycznego w szkołach;
  4. Systemy będące próbami oryginalnej działalności twórczej.
  5. Wspólną cechą niemal wszystkich wymienionych nurtów jest też dążenie do połączenia z technikami innych sztuk walki.

Dlaczego twoje dziecko powinno ćwiczyć Nihon Jujutsu.

Nihon Jujutsu coraz bardziej popularne wśród dzieci. Dlaczego akurat na Te zajęcia warto zapisać swoje zdiecko? Coraz więcej klubów wprowadziło do swojej oferty zajęcia dla dzieci. Z pewnością jest to bardzo zadowalający fakt. Dlaczego jednak warto zapisać dziecko na Nihon Jujutsu mając do wyboru inne dyscypliny sportowe? Sztuki walki, a w szczególności Nihon Jujutsu, uczą dzieci samodyscypliny, punktualności, obowiązkowości, dostosowania się do określonych reguł, pomagają opanować umiejętności obronne oraz zwiększają sprawność ruchową i psychomotoryczną. Nie zapominajmy o tym, że zajęcia dodatkowe dla dzieci mają być przede wszystkim frajdą, Dzieci mają się świetnie bawić, poznawać świat i nawiązywać nowe znajomości i to z pewnością spotka je na treningu Nihon Jujutsu oraz wyjazdach związanych z zawodami dla dzieci, których także pojawia się u nas coraz więcej. Treningi organizowane są w grupie, dzięki czemu dziecko nie tylko doskonali umiejętności z zakresu sztuk walki, ale również nabywa kompetencje społeczne. Nihon Jujustu jest bez wątpienia wyjątkową dyscypliną co daje poczucie wyjątkowości w świecie nastawionym na potrzebę wyróżniania się. Ponadto, Nihon Jujutsu: dostarcza wrażeń dotykowych i pozwala na poznawanie przez dziecko różnych kształtów, struktur materiałów oraz ich odróżniania, usprawnia motorykę dużą oraz tzw. motorykę małą, czyli poprawia precyzyjność ruchów dłoni i palców, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, uczy zdolności skupienia uwagi. To tylko niektóre z aspektów dotyczących pozytywnego wpływu Nihon Jujutsu na dzieci.. Pamiętajmy jednak że Nihon Jujutsu to nie MMA ani BJJ stworzone jest do samoobrony. Głównym celem  Nihon Jujutsu jest stworzenie systemu walki wręcz dla każdego niezależnie od płci, wieku, siły fizycznej co sprawia, iż Nihon Jujutsu jest idealną sztuką walki dla wszystkich członów rodziny. Wspólny trening wzmacnia więzi rodzinne. Nasza sekcja jest jedyną sekcją w Polsce posiadającą pozwolenie z siedziby głównej Nihon Jujutsu mieszczącej się w Tokio i jest jedynym przedstawicielem tej sztuki walki w Polsce. Inne kluby często twierdzą że mają uprawnienia jednak to co uczą mocno odbiega od programu który stosowany jest w Nihon Jujutsu. Wszelkie informacje można uzyskać w naszej szkole oraz siedzibie Fundacji na rzecz nauki i kultury Kokoroe.

Jujutsu (jujitsu) -samoobrona,sport,relaks dla kobiet

Pośród wszystkich sztuk walki które dostępne są na rynku Nihon Jujutsu jest najbardziej efektywną formą samoobrony dla kobiet. Brzmi jak przechwałki, jednak pozwólcie mi uzasadnić to stwierdzenie.
Moja prywatna opinia wynikająca nie z przekonań lecz praktyki zawodowej (poza matą) jest: kobiety powinny ćwiczyć sztuki walki częściej niż mężczyzni.

Mając na uwadze statystyki policyjne możemy wykreować pewien scenariusz napadu: Kobieta zostaje napadnięta w miejscu odosobnionym, w momecie gdy jest sama i niemoże liczyć na pomoc. Zaskaujący jest fakt że 38% napadów (zarówno na tle seksualnym jak i rabunkowym) dokonywanych jest przez osoby które pokrzywdzona zna z widzenia, a często nawet uważa za przyjaćiół. Warto również wspomnieć o ofiarach przemocy domowej stanowiących odrębny odsetek – kobiety te doświadczają przemocy od osoby najbliższej, od partnera który powinien zapewniać bezpieczeństwo i stabilność emocjonalną.

Dlaczego zatem Nihon Jujutsu jest najlepszą sztuką walki dla kobiet? Powód jest wiele:

  1. Nihon Jujutsu w odróżnieniu od innych sztuk walki uczy jak radzic sobie w każdej z wymienionych wyżej sytuacji niezależnie od tego w której płaszczyznie się znajdziemy. Techniki Jujutsu pokazują, jak radzic sobie gdy nie mamy możliwości ruchu, gdy jesteśmy duszeni, przewróceni czy też gdy dopiero zostanie podjęta próba unieruchomienia nas.
  2. Mężczyzna atakujący kobietę (atak na tle seksualnym) najpierw stara się wywyrócić ofiarę, a dopiero później uderza, żeby osłabić opór, czy też pozbawic przytomności. Uderzenie bardzo rzadko występuje na początku takiej napaści. Oprawca zawsze dąży do wywrócenia ofiary. Statystyki wskazują, iż najczęśćiej najpierw dochodzi do duszenia ofiary, a następnie uderzenia.
  3. Wiele sztuk i systemów walki takich jak karate, krav maga czy kick-boxing starają się wypromować tezę, iż kobieta powinna odrazu uderzać napastnika. Wymienione sztuki i systemy walki starają się mówić o ,,realnej samoobronie na ulicy”. Realna samoobrona nie polega jednak na wymianie ciosów z większym i cięższym mężczyzną. Jeśli rozpoczniemy tak wyuczoną „realną samoobronę” w 98% doprowadzimy do eskalacji agresywnego zachowania i wymiany ciosów. Ciosy i techniki ćwiczone podczas kursów „realnej samoobrony” są jedynie pozorowane i nie można z całą pewnością stwierdzić, że w sytuacji kryzysowej zadziałają. Uczenie się schematów nigdy nie da rezeltawów ponieważ każdy napastnik jest inny, działa inaczej i myśli inaczej. Nihon Jujutsu uczy myślenia nieopartego na schematach. Jujutsu to nauka taktyki działania, opartej na reakcji na „tu i teraz” i neutralizacji zagrożenia. Treningi to m.in. nauka tego, co może się stać, gdy wyuczone odruchy zawiodą, jak również co może zrobić napastnik na skutek naszych działań. Koncentrujemy się na tym, jak pokonać przeciwnika bez opierania się na naszej sile, ale na działaniu techniki.
  4. Podczas treningu Nihon Jujutsu nie zakładamy skuteczności pojedynczych technik w realnym starciu. Podkreślamy różnorodność opcji. Ćwiczenia nie koncentrują się jedynie na zadawniu bólu, a również obezwładnieniu. Koncentrujemy się na ćwiczeniu technik które pozwolą utrzymać kontrolę nad sytuacją. Określone sytuacje mogą zostać zasymulowane, ale musimy pamiętać (jak zostało wcześniej stwierdzone), że każdy przeciwnik jest inny i dysponuje innymi atrybutami.
  5. Musimy pamiętać, że podczas ataku napastnika pod wpływem adrenaliny często z łatwością potrafi on zignorować ból wynikający z uderzeń. Fakt ten sprawia, iż kobiety używające wyłącznie uderzeń czy kopnięć będą na straconej pozycji.
  6. Jujutsu zapewnia 100% weryfikowalność technik. Przewagę daje fakt, iż jest to sztuka walki opierająca swe działanie na prawach fizyki. Możemy być zatem pewni, że to co i w jaki sposób będziemy ćwiczyć podczas treningu sprawdzi się w realnej sytuacji (kwestia doboru techniki).
  7. Naukę samoobrony zawsze rozpocznijmy od weryfikacji instruktora. Sprawdźmy jaki ma staż, jakie doświadczenie, nie bójmy się prosić o przedstawienie dokumentów potwierdzających jego kwalifikacje. Pamiętajmy również, że uczestnictwo w zawodach nie równa się umiejętnościom w realnej walce. Podczas eventów sportowych istnieją pewne zasady, podczas walki na ulicy już nie.

Pozdrawiam i zapraszam na treningi Paweł